Entry list 2020

Nat
Skipper
 
PAYMENT
1 SUI DECLERCK YOURI
SNG
ABS M
2 ESP FéLIX RAMOS RUSSO
CLUB NàUTIC VILANOVA
Under13 M
3 ESP JOAN FARGAS CENDRA
CLUB NAUTIC CAMBRILS
ABS M
4 NED THOMAS SCHOUTEN
KWS
ABS M
5 BEL HANNELIEN BORGHIJS
KLYC
ABS W
6 BEL SANDER BORGHIJS
KLYC
Under13 M
7 SUI SOROKIN ANDRé
SNG SOCIéTé NAUTIQUE DE GENèVE
Under13 M
8 ESP MARISA ALEXANDRA VICENS SEGUI
CLUB NAUTIC CALA GAMBA
ABS W
9 ESP JOAQUIN BAUTISTA RODRIGUEZ
CLUB NAUTIC EL MASNOU
Under13 M
10 SUI PIERRE JULLY
CLUB NAUTIQUE DE PULLY
ABS M
11 FRA CHINOT ALIZéE
TEAM PASSION VOILE SOAT 111
ABS W
OK
12 FRA CHINOT OCEANE
TEAM PASSION VOILE SOAT 111
Under13 W
OK
13 SWE MAX WEBER ULLMAN
MALMö
ABS M
14 FRA COURTIAS BAPTISTE
CNVA
Under13 M
15 ITA LEONARDO GERMANO
TOGNAZZI MARINE VILLAGE
Under13 M
16 ESP ALVARO RAMON-BORJA
REAL CLUB DE REGATAS ALICANTE
Under13 M
17 ESP PAOLA LOMBARDIA
REAL CLUB DE REGATAS ALICANTE
ABS W
18 ESP JESUS CAMPOS
REAL CLUB DE REGATAS ALICANTE
19 ESP JUAN CASTEJÓN
REAL CLUB DE REGATAS ALICANTE
Under13 M
20 ESP JOSE MANUEL RUIZ SANCHEZ
REAL CLUB DE REGATAS ALICANTE
Under13 M
21 ESP BERTA RAMÓN-BORJA
REAL CLUB DE REGATAS ALICANTE
Under13 W
22 ESP GONZALO MARTÍNEZ
REAL CLUB DE REGATAS ALICANTE
ABS M
23 ESP GONZALO RODRÍGUEZ
REAL CLUB DE REGATAS ALICANTE
24 ESP JOAQUÍN VALERO
REAL CLUB DE REGATAS ALICANTE
ABS M
25 ESP ANTONIO RAMÓN-BORJA
REAL CLUB DE REGATAS ALICANTE
ABS M
26 ESP MIGUEL CAMPOS
REAL CLUB DE REGATAS ALICANTE
ABS M
27 ESP DANIEL GARCIA DE LA CASA
CLUB NÀUTIC EL MASNOU
ABS M
28 ESP NORA GARCIA DE LA CASA
CLUB NÀUTIC EL MASNOU
ABS W
29 FRA SOLENN GUILLOUX CHAMPDOYSEAU
CN ARRADON
ABS W
30 FRA TOM GORON
CN RENNES
ABS M
31 FRA TOM GORON
CN RENNES
ABS M
32 FIN SANTERI HOLMBERG
TURUN PURSISEURA
ABS M
OK
33 ESP BERNAT CAVACO TORRES
CLUB NAUTICO ARENAL
Under13 M
34 SUI STACH VLEESHOUWERS
RCO
ABS M
35 ITA LE BIHAN LEON
TOGNAZZI MARINE VILLAGE
Under13 M
36 ITA MASSIMO CASELLA
TOGNAZZI MARINE VILLAGE
Under13 M
OK
37 ITA GIADA DE FILIPPIS
TOGNAZZI MARINE VILLAGE
Under13 W
38 ITA LORENZO NAZARETH
TOGNAZZI MARINE VILLAGE
Under13 M
OK
39 ITA TOMMASO NAZARETH
TOGNAZZI MARINE VILLAGE
Under13 M
OK
40 ESP SISSEL ACASUSO
RCMA-RSC
ABS W
41 ESP AIALA ANGUEIRA
RCMA-RSC
Under13 W
42 GBR LILA EDWARDS
PARKSTONE YACHT CLUB
Under13 W
43 SUI ROBIN IMBERT
CNV
ABS M
44 GBR WILL MEARS
CORINTHIAN OTTERS
Under13 M
45 GBR OLLIE MEARS
CORINTHIAN OTTERS
ABS M
46 GBR CAMERON BIGNOLD-KYLES
RLYMYC
ABS M
47 IRL CLEMENTINE VAN STEENBERGE
NYC
ABS W
48 IRL BEN O´SHAUGHNESSY
ROYAL CORK YACHT CLUB
ABS M
49 SUI YARA ROTH
DRCS
ABS W
50 SUI SVENJA MüLLER
DRCS
Under13 W
OK
51 ESP POL CARRION
CLUB NAUTICO EL MASNOU
ABS M
52 ESP FRANCISCO DE PAULA PERTEGUER RODRÍGUEZ
CLUB NAUTIC VILANOVA
ABS M
53 SUI BERTHER DAMIAN
DRCS
Under13 M
54 SUI BERTHER SAMUEL
DRCS
ABS M
55 GBR EMMA BREESE
RLYMYC
ABS W
56 ESP TEO ESTEBAN
CLUB DE VELA PUERTO DE ANDRATX
ABS M
OK
57 ESP ALVARO GÁMEZ
CLUB DE VELA PUERTO DE ANDRATX
ABS M
OK
58 ESP CARLOS GALMES
CLUB DE VELA PUERTO DE ANDRATX
OK
59 ESP HUGO ROSELLO
CLUB DE VELA PUERTO DE ANDRATX
ABS M
OK
60 ESP EDUARDO LIGHT
CLUB DE VELA PUERTO DE ANDRATX
ABS M
OK
61 ESP TIM LUBAT
CLUB DE VELA PUERTO DE ANDRATX
ABS M
OK
62 IRL MATTY KEANE
RIYC
ABS M
63 ESP DANIEL GARCIA DE LA CASA
CLUB NÀUTIC EL MASNOU
ABS M
64 ESP NORA GARCIA DE LA CASA
CLUB NÀUTIC EL MASNOU
ABS W
65 NED JANSEN, MAX
GWV DE VRIJBUITER
Under13 M
66 ESP MIGUEL GARCIA PROSPER
CLUB NAUTIC CAMBRILS
Under13 M
67 NED GOTTGENS, JOEP
GWV DE VRIJBUITER
ABS M
68 FIN ATTE VIRTANEN
BS
ABS M
69 NED MERIJN RUIJTER
GWV DE VRIJBUITER
Under13 M
70 FRA NEAU GAUTIER
CN LA TREMBLADE
Under13 M
OK
71 GBR ZELMA OSBORNE SMITH
HSS
Under13 W
72 ESP DANIELA VOSS
RCMA-RSC
ABS W
73 ESP IGNACIO CASTILLO
RCMA-RSC
ABS M
74 ESP JON ORTEGA
RCMA-RSC
ABS M
75 ESP ANE LEJARRAGA
RCMA-RSC
ABS W
76 ESP JIMENA AJA
RCMA-RSC
ABS W
77 ESP AKETX OTXARRI
RCMA-RSC
ABS M
78 ESP ERLANTZ FRANCO
RCMA-RSC
ABS M
79 ESP DAVID SALES
RCMA-RSC
Under13 M
80 ESP ASIER CARREIRA
RCMA-RSC
ABS M
81 ESP GABRIEL ORAA SOROA
RCMA-RSC
ABS M
82 NED ZEB VAN DORST
FAMED
ABS M
83 ESP KOLDOBIKA URRUTIA MILLáN
CLUB NÀUTIC SALOU
Under13 M
84 ESP ADAM BENEDICTO KABICKOVA
CN VILANOVA
ABS M
85 LAT NELLIJA PAVLOVA
RIGA YC
Under13 W
86 IRL SIENNA WRIGHT
HYC
Under13 M
OK
87 IRL ROCCO WRIGHT
HYC
ABS M
OK
88 BEL VAN DEN BERGH ANTONIA
WWSV
ABS W
89 LAT ARTIS KRISTERS GRAUDUMS
SAILING ACADEMY/KLUBS360
Under13 M
90 LAT KARLINA VAIVODE
SAILING ACADEMY/KLUBS360
ABS W
91 BER MAGNUS RINGSTED
ROYAL BERMUDA YC
ABS M
92 GER XAVER SCHWARZ
CYC
ABS M
OK
93 SUI JOSHUA COOK
CN VERSOIX
ABS M
OK
94 ESP JOAQUÍN CAVERO FERNÁNDEZ
RCM SANTANDER
Under13 M
95 ESP LUIS GONZÁLEZ RUIZ
RCM SANTANDER
Under13 M
96 ESP FERNANDO ECHAVARRI CASTANEDO
RCM SANTANDER
Under13 M
97 ESP EMMA ANGULO BERROCAL
RCM SANTANDER
Under13 W
98 ESP GUILLERMO HIDALGO VILLANUEVA
RCM SANTANDER
ABS M
99 ESP JAVIER TORCIDA DÍEZ
RCM SANTANDER
ABS M
100 ESP PIETRO PERIOTTO CAPELLI
RCM SANTANDER
ABS M
101 ESP OLIVIA MARTÍNEZ GARCÍA
RCM SANTANDER
Under13 W
102 ESP DIEGO PIRIS QUINTELA
RCM SANTANDER
ABS M
103 ESP CARLOS RUNKEL CASTELLANOS
RCM SANTANDER
ABS M
104 ESP JUAN SALAS CEBALLOS
RCM SANTANDER
ABS M
105 ESP CANDELA ESCOBEDO FERNÁNDEZ
RCM SANTANDER
ABS W
106 ESP CRISTINA CARDONA RUBIO
C N A
Under13 W
107 ESP RAUL MARTINEZ RIBES
CN JAVEA
Under13 M
108 ESP JOEL FERRER IVARS
CN JAVEA
Under13 M
109 ESP JORGE MOMPARLER GOMEZ
CN JAVEA
Under13 M
110 ESP JAIRO CASTELL RODRIGUEZ
CN JAVEA
Under13 M
111 ESP ALVARO VALLES RIVERO
CN JAVEA
Under13 M
112 ESP KEVIN LENIS CIRO
CN JAVEA
Under13 M
113 ESP LUCY CROSBIE
CN JAVEA
ABS W
114 ESP ARANTZA REIG LANZ
CN JAVEA
ABS W
115 NED TJEBBE WARMERDAM
GWV DE VRIJBUITER
ABS M
116 NED FLORIS SCHRAFFORDT
GWV DE VRIJBUITER
ABS M
117 ESP GONZALO ALBERTO RUIZ
CN CAMBRILS
ABS M
118 FIN VIVI VAINIO - MATTILA
HELSINGFORS SEGELSÄLLSKAP
Under13 W
OK
119 SUI VIKTORIA JEDLINSKA
SNG
ABS W
OK
120 NED HIEKE SCHRAFFORDT
KWVL/FAMED
ABS W
OK
121 ESP EDU LIGHT
CLUB DE VELA PUERTO DE ANDRATX
ABS M
122 IRL JESSICA RIORDAN
ROYAL ST GEORGE YC
ABS W
OK
123 NED CHRISTOPHER HARTSINK
VRIJBUITER LOOSDRECHT
Under13 M
124 NED ALEXANDER HARTSINK
VRIJBUITER LOOSDRECHT
Under13 M
125 IRL SORCHA GANNON O’CONNOR
HOWTH YC
ABS W
126 IRL WILLIAM WALSH
TBSC
Under13 M
127 IRL EMILY CONAN
ROYAL ST GEORGE YC
ABS W
OK
128 ESP PATRICIA RODRÍGUEZ
CN VILANOVA
ABS W
129 FIN OSKAR KOVALAINEN
BS BRäNDö SEGLARE
ABS M
130 FIN KAAPO MÄTTÖ
KUOPS ( KUOPION PURSISEURA)
ABS M
OK
131 ESP PERE RENTERÍA
CN MASNOU
ABS M
132 ESP ANNA RENTERÍA
CN MASNOU
Under13 W
133 ESP ÀLVAR VILA LOPEZ
CN SALOU
Under13 M
134 ESP ALBERT PUJOL GUITART
CN SALOU
ABS M
135 RUS VERONIKA BASALKINA
RAUTU / SAILING ACADEMY ST.PETERSBURG
Under13 W
OK
136 SRB PAVLE DABIC
NCP
ABS M
137 IRL HUGO CRAWFORD
HOWTH YC
ABS M
OK
138 POL KRZYSZTOF CIBOROWSKI
RSTGYC
ABS M
139 ESP ONA GARCIA PARES
CN MASNOU
ABS W
OK
140 SUI NICOLAS COMBY
CN PULLY
ABS M
141 SUI ANTOINE COMBY
CN PULLY
ABS M
142 ESP TOM PORTA GREGORI
CN MASNOU
Under13 M
143 ESP CLARA OBERLE
CN MASNOU
ABS W
144 ESP JUDIT NOGUERA PASTOR
CN MASNOU
ABS W
145 FIN TEO KOPONEN
HSS, HELSINGFORS SEGELSÄLLSKAP
Under13 M
146 GBR ROBERT MAWDSLEY
HAYLING ISAND SAILING CLUB
ABS M
147 ITA GISEL FONTANA
CN CAMBRILS
Under13 W
148 ESP SERGI MUÑOZ GONZALEZ
CN CAMBRILS
Under13 M
149 ESP JORDI ACEVEDO MOTJER
GEN ROSES
Under13 M
OK
150 IRL LUCIA CULLEN
RSTGYC & NYC
ABS W
OK
151 ESP INÉS SANZ BASCON
CN MASNOU
Under13 W
152 SUI MATTYS BURMEISTER
CNP
ABS M
153 ESP TOMÁS MOLTÓ ROMERO
CN MASNOU
ABS M
154 ESP ALEX MARTINEZ FIGUERAS
CN SALOU
Under13 M
155 ESP INéS LOPEZ
CNSA
ABS W
156 ESP JOAN LOPEZ
CNSA
ABS M
157 ESP LEO D’ANGELO
CNSA
Under13 M
158 ESP IKER MÚGICA PIÑOL
CN CAMBRILS
Under13 M
OK
159 ESP GUILLEM DENGRA ESPLUGAS
CN MASNOU
Under13 M
160 ESP LAURA WILLIAMS PERUCHO
CN CAMBRILS
ABS W
161 ESP MATEU CASTELL I MARRUGAT
CN MASNOU
ABS M
162 ESP ALVARO SAMÓN
CN MASNOU
Under13 M
163 ESP GUILLERMO SAMON BISBAL
CN MASNOU
ABS M
164 FIN SOLJA KESKITALO
RAAPS
ABS W
165 GBR ELLA LIGHTBODY
RLYMYC
ABS W
166 ESP JOAN DOMINGO CEBAMANOS
CN CAMBRILS
Under13 M
167 CAN NOÉ PORTELANCE
POINTE-CLAIRE YC
ABS M
168 FIN ALEX TAMMI
HSS
ABS M
OK
169 ESP TONI AUTONELL
CN MASNOU
Under13 M
170 ESP RICARDO DE MARCH SERRANO
CN CAMBRILS
ABS M
171 USA KEMALA PARUSHEVA
YK BURGAS
ABS W
172 GBR FELICITY BRELLISFORD
RCYC OTTERS
ABS W
173 ESP ARNAU MARTI
CN MASNOU
ABS M
174 GRE ALEXANDROS IOANNIDIS
HALKIDA SAILINING CLUB
ABS M
OK
175 IRL ALANA TWOMEY
ROYAL CORK YC
ABS W
176 GBR DYLAN CREIGHTON
CBYC
Under13 M
177 GBR ELLIE CREIGHTON
CBYC
ABS W
178 GBR EDWARD ROBERTS-STRAW
CARDIFF BAY YC
ABS M
179 ESP EMMA ALBRECHT GIRONA
RCN DENIA
ABS W
180 GBR ANNABELLE VINES
RYMYC
ABS W
181 GBR OLIVER VINES
RLYMYC
ABS M
182 SUI NOKES SAMUEL
CVVT
ABS M
183 FIN LILY-SOFIE LATVALA
HELSINGFORS SEGELSÄLLSKAP
Under13 W
OK
184 GBR SANTIAGO SESTO-COSBY
RLYMYC
ABS M
185 ESP MARÍA SALA UTRILLA
RCN DENIA
ABS W
186 ESP GORKA RUIZ
CN HOSPITALET - VANDELLÓS
Under13 M
187 ESP MAIA LARDEUR
RCN DENIA
ABS W
188 ESP JULIAN PEREZ HERNANDEZ
RCN DENIA
ABS M
189 ESP VICENTE FERNÁNDEZ CREHUET
RCN DENIA
ABS M
190 ESP CANDELA RAMIREZ
RCN DENIA
ABS W
191 ESP LAIA MARTíNEZ VALLÉS
RCN DENIA
ABS W
192 ESP JÚLIA MARTÍNEZ VALLÉS
RCN DENIA
ABS W
193 ESP PABLO BAYO GOMEZ
RCN DENIA
Under13 M
194 ESP ARNAU MUNOZ MANZANERO
RCN DENIA
ABS M
195 ESP EDUARDO REYES ALCOCER
RCN DENIA
Under13 M
196 ESP JAUME CASTAÑO BLASCO
RCN DENIA
ABS M
197 ESP DIEGO COGOLLOS GALLEGO
RCN DENIA
Under13 M
198 ESP SALVA COGOLLOS GALLEGO
RCN DENIA
ABS M
199 ESP CARLOTA GóMEZ TORRES
RCN DENIA
Under13 W
200 ESP ELENA COLOM OLIVER
RCN DENIA
ABS W
201 ESP SARA BELINCHON CASTRO
RCN DENIA
ABS W
202 ESP CARLA DE ARANCHA IVARS IVARS
RCN DENIA
ABS W
203 ESP FERNANDO PUIG ROUVEYROL
RCN DENIA
ABS M
204 ESP BLANCA SURDIAZ
RCNV
Under13 W
OK
205 ESP PEPE ANDRES
RCNV
ABS M
OK
206 ESP IRENE FERNÁNDEZ DE YBARRA
RCNV
Under13 W
OK
207 ESP TONO LLABRES
RCNV
Under13 M
OK
208 ESP JAVIER BELLVER
RCNV
Under13 M
OK
209 ESP SOLE DE TOMÁS
RCNV
Under13 W
OK
210 ESP JAVIER DE TOMÁS
RCNV
Under13 M
OK
211 ESP MARTA FERRANDO
RCNV
Under13 W
OK
212 ESP ROMÁN ÁLVAREZ MILLAN
RCNV
Under13 M
OK
213 ESP JUAN ALAPONT
RCNV
Under13 M
OK
214 ESP ALEJANDRO BORRÁS
RCNV
Under13 M
OK
215 ESP ÁNGEL ESCUDERO
RCNV
Under13 M
OK
216 ESP GABRIEL SÁNCHEZ
RCNV
ABS M
OK
217 ESP ÁLVARO SUARRIAZ
RCNV
Under13 M
OK
218 ESP MIGUEL CONTRERAS
RCNV
ABS M
OK
219 ESP ACHILLE BINETTI
RCNV
Under13 M
OK
220 MLT ANTONIO GASPERINI
RCNV
ABS M
OK
221 ESP ISI COLLADO
RCNV
ABS W
OK
222 ESP ANDREA MARTÍNEZ
RCNV
Under13 W
OK
223 USA NIKITA NAVARRO
RCNV
ABS W
OK
224 ESP ENRIQUE FERRANDO
RCNV
ABS M
OK
225 ESP MARTINA MANTOVANI
RCNV
Under13 W
OK
226 ESP BLANCA FERRANDO
RCNV
Under13 W
OK
227 ESP MARCO EDMUNDO MARTÍNEZ
RCNV
ABS M
OK
228 ESP RAFA DE TOMÁS
RCNV
ABS M
OK
229 ESP IRENE DE TOMÁS
RCNV
ABS W
OK
230 ESP PACO TORRO
RCNV
ABS M
OK
231 ESP BORJA CHULVI
RCNV
ABS M
OK
232 ESP GUILLEM BALAGUER
RCNV
ABS M
OK
233 ESP PABLO MORENO
RCNV
ABS M
OK
234 ESP SIMÓN CODOÑER
RCNV
ABS M
OK
235 ESP MATEO CODOÑER
RCNV
ABS M
OK
236 ESP CARLOS ESPí
RCNV
ABS M
OK
237 SUI MAZUAY MORGANE
CNVERSOIX
Under13 W
OK
238 CAN MATTHEW STEDMAN
POINTE-CLAIRE YC
ABS M
OK
239 SUI THIBAULT MATEO
CLUB NAUTIQUE VERSOIX
Under13 M
240 SUI BERTSCHY MATEO
CLUB NAUTIQUE VERSOIX
ABS M
241 LAT EMILS MIKUS BASKEVICS
RIGA YC
ABS M
242 ESP ALBA MORENO PÉREZ
CR MADRID
Under13 W
243 ESP NATALIA MORENO PÉREZ
CR MADRID
ABS W
244 ESP BRUNO GARCíA
NAUTIC L´ESTARTIT
Under13 M
245 BER MAGNUS RINGSTED
ROYAL BERMUDA YC
ABS M
246 IRL LUCY MOYNAN
ROYAL CORK YC
Under13 W
247 IRL HARRY MOYNAN
ROYAL CORK YC
ABS M
248 BEL BORIS DE WILDE
VVW INSIDE/OUTSIDE
ABS M
249 RUS DANIIL DEEV
SAILING ACADEMY ST.PETERSBURG
Under13 M
OK
250 RUS ANASTASIIA BABANOVA
SAILING ACADEMY ST.PETERSBURG
Under13 W
OK
251 RUS ANDREI KLIUEV
SAILING ACADEMY ST.PETERSBURG
Under13 M
OK
252 RUS IAN KURTYSH
SAILING ACADEMY ST.PETERSBURG
ABS M
OK
253 RUS VLADIMIR SHPRING
SAILING ACADEMY ST.PETERSBURG
Under13 M
OK
254 RUS EGOR DENISOV
SAILING ACADEMY ST.PETERSBURG
Under13 M
OK
255 RUS STEPAN BOGDANOV
SAILING ACADEMY ST.PETERSBURG
Under13 M
OK
256 RUS MILANA KRUPNIKOVA
SAILING ACADEMY ST.PETERSBURG
Under13 W
OK
257 RUS PAVEL GUSHCHIN
SAILING ACADEMY ST.PETERSBURG
Under13 M
OK
258 RUS DMITRII KUZNETCOV
SAILING ACADEMY ST.PETERSBURG
Under13 M
OK
259 RUS VLADIMIR LYUBOMIROV
SAILING ACADEMY ST.PETERSBURG
Under13 M
OK

OptiOrange Valencia

Real Club Náutico de Valencia from 5 to 8 March 2020

Organizers

Real Club Náutico ValenciaYacht-club of St.-Petersburg

Institutional

Real Federación Española de VelaFederación de Vela Comunitat Valenciana

Collaborators

GarminZumexNoth SailsSailing Cuack